Kringbijeenkomst 25 september 2026: Leah Kleemann

Leah Kleemann over affectieve polarisatie en de zondebok

Kring-bijeenkomst op vrijdag 25 september 2026
van 14.30 tot 16.30 uur
op de VU in Amsterdam, lokaal HG-01B02 (24/12T).
Inloop vanaf 14 uur.
Wil je deze bijeenkomst online volgen, stuur dan een mailtje naar Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.

© Leah Kleemann (LinkedIn)

Het wordt een najaar van stakingen en protesten. Vakbonden, boeren, klimaatactivisten roeren zich. We hebben een regering in het midden van het politieke spectrum, die niet vanzelfsprekend op een meerderheid kan rekenen. De flanken lijken doorslaggevend voor besluitvorming. Polarisatie is niet langer een kwestie van partijpolitiek, ze dringt inmiddels venijnig door tot in alle haarvaten van de samenleving, en gaat gepaard met heftige emoties. Daarmee heeft het begrip affectieve polarisatie zijn intrede gedaan in politicologisch onderzoek.

In haar scriptie Longing for a scapegoat. Exploring the current question of affective polarization through the lens of René Girard wijst Leah Kleemann erop dat theorievorming over affectieve polarisatie fundamenteel tekortschiet. Ze stelt dat hierin voorbijgegaan wordt aan de derde partij: de zondebok. Dit inzicht ontleent ze aan het werk van René Girard. Haar kernargument is dat affectieve polarisatie begrepen kan worden als een vorm van mimetische rivaliteit, en dat het aanwijzen van zondebokken een intrinsiek kenmerk, en niet het gevolg, van affectieve polarisatie is.

Leesvoer ter voorbereiding zijn de volgende teksten - tik of klik op deze link.

  • De inleiding en conclusie van haar scriptie
  • Een deel uit hoofdstuk 4 van haar scriptie
  • Achtergrondinformatie over de huidige theorievorming over affectieve polarisatie
  • Enkele vragen die Leah graag wil voorleggen